Ne tikai svētkos, bet arī ikdienā esam pelnījuši savas garšas kārpiņas palutināt ar kaut ko saldu un ļoti gardu. Saldie ēdieni latviešiem vienmēr bijuši iecienīta maltītes vai kafijas pauzes sastāvdaļa. Veselīgs dzīvesveids ir ne tikai pārdomāta ēdienkarte, bet arī tas, ka laiku pa laikam atļaujam sev kāroto.
Saldie ēdieni tiek dēvēti arī par desertiem. Vārds deserts ir cēlies no franču valodas vārda desservir, kas tulkojumā nozīmē “notīrīt galdu”. Vēsturnieki pieņem, ka sākotnēji saldie ēdieni klāti galdā, lai nomāktu lielas maltītes pēcgaršu.
Nereti, apmeklējot kādu restorānu vai ejot ciemos, ir bailes pamēģināt kādu jaunu saldo ēdienu, jo nav noslēpums, ka liela daļa no mums ir iecienījuši klasiskās vērtības, taču Meniu.lv komanda noteikti var ieteikt iecienītākos desertus, kurus ir vērts nobaudīt pirmo reizi.
Gardi un populāri saldie ēdieni:
Tiramisu
Kaut arī tiramisu patiesībā ir diezgan nesens izgudrojums, šim kafijā mērcēto dāmu pirkstiņu (Buduāra cepumi) desertam, kas slāņots ar Mascarpone, ir ieguvis ikonas statusu itāļu desertu vidū. Tās nosaukums cēlies no frāzes tirami sù, kas burtiski nozīmē “uzņemt mani”, atsauce uz cukura, ruma un kafijas pacilājošo iedarbību.
Makarūni
Šie mazie, apaļie saldie bezē pagatavotie cepumi ar pildījumu vidū ir viegli un kraukšķīgi no ārpuses, un maigi viducī. Makarūni, kas pirmo reizi parādījās Itālijā 1533. gadā ( sākotnēji bez pildījuma), savu nosaukumu ieguva no itāļu vārda maccherone, kas nozīmē “smalka mīkla”.
Virtuļi
Virtuļu pirmsākumi meklējami agrīnu indiāņu ciltīs, taču joprojām nav skaidrs, kā viņi varēja pagatavot šos gardos ceptās mīklas desertus ar tukšu vidu, kurus šodien mēs pazīstam kā virtuļus. Agrāk tos dēvēja par eļļainajām kūkām. Svētceļnieki no Holandes tos pirmo reizi nogādāja ASV.
Eļļā ceptā mīkla tiek papildināta ar dažnedažādām glazūrām, pildījumiem un pūdercukura mākoņiem. Tie varbūt nav diētiski, taču tie ir ļoti gardi, un priecāties taču ir veselīgi!
Muss
Šis vieglais, gaisīgais, krēmīgais, saldais vai sāļais našķis nāk no 18. gadsimta Francijas. Pats vārds mousse franču valodā nozīmē putas, un tā putojošā tekstūra rodas no gaisa burbuļiem. Saldās putas parasti gatavo ar saputotu olu baltumu vai putukrējumu, un tām ir daudz garšu, piemēram, šokolādes, vaniļas vai zemeņu. Slavenākais, protams, ir šokolādes muss jeb “mousse au chocolat”. Lai gan nav zināms, kas ir ēdiena izgudrotājs, tiek uzskatīts, ka pirmā šokolādes musa recepte ir 19. gadsimta otrajā pusē.
Močī
Moči, mazās kūciņas, kas izgatavotas no rīsu miltiem, ir svarīga japāņu virtuves un kultūras sastāvdaļa. Moči pagatavošana ir laikietilpīgs un gana sarežģīts process, taču īstu japāņu močī reizi dzīve jānogaršo ikkatram. Tas ir līdz šim neatklāts un Eiropā nenovērtēts saldais ēdiens, taču tas ar straujiem soļiem ienāk arī mūsu virtuvēs. Tas kļuvis populārs arīt āpēc, ka rīsu milti nesatur glutēnu. Vairāk par veselīgu uzturu un gardām maltītēm lasi mūsu blogā.
Jaunu sajūtu atklāšana ir cilvēka dzīves pamatā, un cik lieliski ir tas, ka varam atklāt jaunas garšas ik dienas, ja vien tam ļaujamies! Ja kādreiz mūsu saldie ēdieni bija tikai pankūkas un vecmāmiņas gatavotais ievārījums, tad tagad senās vērtības varam ieviest ikdienā ar jaunām vēsmām.
Baudīt ēdienus, vakarus un gūt jaunas emocijas dodies uz kādu no Meniu.lv – restorānu ceļvedis Latvijā, ieteiktajām vietām.